Novinky

Letošní rok je zatím nejsilnější v historii firmy

25.08.2020

Výrobce nemocničních lůžek Proma Reha z České Skalice na Náchodsku prožívá rekordní rok. Její šéf Radek Jakubský dokonce přiznává, že si musel vypůjčit pracovníky z okolních firem, které mají kvůli koronaviru potíže.

 

Zatímco průmysl či cestovní ruch v prvním pololetí kvůli koronaviru skomíraly, výrobce nemocničních lůžek Proma Reha z České Skalice na Náchodsku zaznamenal nejvíce objednávek v celé historii firmy. Dvojka na trhu s nemocničním vybavením musela omezit sortiment, aby poptávku co nejvíce vykryla. Její šéf Radek Jakubský si dokonce půjčil zaměstnance z jiných fabrik v okolí.

„Jsou k nám dočasně přidělení na práci, protože jejich firmy si je chtějí udržet a nám se zase hodí, že máme více lidí,“ popisuje Radek Jakubský model spolupráce. Podporuje ho i Hospodářská komora ČR, jejímž viceprezidentem se před několika dny šéf Proma Rehy stal. Vede také hospodářskou komoru v kraji. Jakubský letos zažívá rok změn. Na začátku prázdnin převzal od svého otce a zakladatele vedení společnosti.

Ve firmě působíte už 20 let, byla toto pro vás velká změna?

Změna to je samozřejmě značná, ale myslím, že připravený jsem na to dobře. Nicméně, když jste na to najednou sám místo dvou, je potřeba lépe plánovat čas a více věcí delegovat. Dopadá to tedy také na moje podřízené, protože musejí nést větší díl odpovědnosti. Musejí vyrůst se mnou.

Jakou oblast jste měl ve firmě dosud na starosti?

Měli jsme to rozdělené tak, že otec měl na starosti výrobu, vývoj a nákup a já měl zbytek, tedy marketing, český a zahraniční obchod, finance, servis a dopravu. Teď jsem si k tomu tedy přibral ještě výrobu, vývoj a nákup.

Jakými pozicemi jste si ve firmě za 20 let prošel?

Ve skutečnosti jsem tu ještě déle, protože všechny brigády na škole jsem měl tady. Byl jsem na dílně, prošel jsem to od pily, vrtačky, přes montáž, instalaci u zákazníka, servis, zásobování. Vyzkoušel jsem si toho opravdu spoustu, dá se říci od píky. Prvopočátek byl, že měl vždy bavily počítače a grafika, takže už ve 14 letech jsem dělal katalogy, webové stránky a podobně.

Je to pro manažery důležitá zkušenost, projít si celou firmou?

Je to strašně důležité a já jsem za to opravdu vděčný, že jsem si to mohl projít. Má to dva pohledy. Zaprvé máte výrazně lepší představu o práci těch lidí a potom když přemýšlíte o nějakém vývoji, optimalizaci či rozšíření firmy, můžete lépe plánovat. Dokážete lépe odhadnout, kolik má co trvat času, kde potřebujete jednoho člověka, kde mají být tři lidé, jestli je ta pozice natolik klíčová, že musí mít vždy zastupitelnost nebo si můžete v době dovolených dovolit nechat místo prázdné. Podle mě by si to měl vyzkoušet každý.

Firmu jste přebíral v době, která je pro podnikatele poměrně turbulentní, zvažovali jste posun termínu?

Náš obor nyní zažívá spíše boom, než že by měl propad. Musíme se však lépe připravit na budoucí období, protože naše výrobky jsou placené z veřejných peněz, většinou z daní. Pokud daně výrazně poklesnou a byl by krácený rozpočet, lze očekávat, že to výrazně dopadne na náš obor. To může nastat v příštím roce nebo také za dva roky. Nebyl tedy nyní důvod cokoliv odsouvat.

Jak to teď vypadá ve vašem oboru?

Musím říci, že pro nás byl druhý kvartál tím nejsilnějším v historii firmy. Zároveň bylo nejsilnější i první pololetí. Cítíme výrazně vyšší poptávku. Problém je spíše v subdodavatelích, kteří nebyli schopní navýšit své kapacity, takže jsme byli nuceni část objednávek odmítat nebo posunout v čase.

Museli jste omezit modelovou řadu, abyste stíhali výrobu?

Ano, vybrali jsme čtyři modely, které jsme vyráběli. V podstatě pokrývaly celou šíři našeho sortimentu od jednoduchých základních postelí, které jsme byli schopní dělat ve velkém množství, až po intenzivní lůžka, kterých samozřejmě nevyrobíte tolik, jsou sofistikovanější, mají více dílů, tedy více práce. Ale neumožňovali jsme zákazníkům, aby si nakonfigurovali, jak má lůžko vypadat. Zkrátka jsme po konzultaci s odborníky zvolili ty nejvhodnější varianty.

Souvisí nárůst objednávek přímo s bojem proti novému koronaviru?

Řekl bych, že se tam projevily dva efekty. První vlna koronaviru světem probíhala tak nějak postupně, takže některé země se na ni připravovaly a navýšily objednávky. V některých zemích stouply objednávky až poté, co vlna začala opadávat. Jde o takzvanou zadrženou poptávku. Několik měsíců se všichni soustředili na spotřební materiál a neřešili nic jiného, ale výrobky dožívají a je potřeba jejich obměna. Proto to potřebovaly dohnat.

Neobáváte se, že když si teď státy navýšily kapacity, budou v příštích letech nakupovat o to méně?

Toho se příliš neobávám. Obměna probíhá nepřetržitě. Výrobky například pro ARO nebo JIP mají životnost kolem pěti až osmi let, na standardním oddělení je to kolem 15, maximálně 20 let. Takže jestli to o pár měsíců zrychlí nebo zpomalí, nemá tak zásadní vliv na celý trh.

Když zažíváte rekordy, stačí vám zaměstnanci nebo byste potřebovali jejich počet navýšit?

Nám se podařilo poměrně výrazně zoptimalizovat výrobu tím, že jsme zúžili sortiment. Navýšili jsme tak kapacitu v desítkách procent. Dobří zaměstnanci nám ale chybí vždy. Rádi bychom nabídli pracovní místa pro svářeče, těch je stále nedostatek, a pro kvalifikované dělníky.

Děláte si naděje, že se noví lidé najdou díky propadu v automobilovém průmyslu?

Je otázka, jestli automotive bude mít propad nebo jestli se jejich trh jen změní. Ale dá se předpokládat, že nějaký propad tam bude. Někde už propouštění proběhlo. My máme z některých automotive firem vypůjčené zaměstnance, jsou k nám dočasně přidělení na práci, protože jejich firmy si je chtějí udržet a nám se zase hodí, že máme více lidí. Zaměstnanci z automotive ovšem mají své výhody a nevýhody. Jsou zvyklí jet vše ve velkých sériích, ne jako u nás, že vyrábíme zakázkově a každá objednávka vypadá v běžném období malinko jinak. Na druhou stranu mají velké pracovní tempo. Bohužel jsou v automotive zvyklí na jinou strukturu odměňování.

Půjčování zaměstnanců mezi firmami nezní úplně běžně, z jakého to je okruhu?

Je to z okruhu řekněme do 20 kilometrů. Nevím, jestli je to běžné, ale možné to je. Dokonce i Hospodářská komora ČR pro to připravila server www.komora.cz/zachranpraci/, kde je možné si nabídky a poptávky vzájemně měnit a hledat si partnery, s nimiž můžete vykrývat ty špičky, případně propady.

Lidé zůstávají zaměstnaní u původní firmy?

Ano, výhodou je, že oni si ty zaměstnance podrží, a přitom přenesou mzdové náklady na toho, kdo si je dočasně vypůjčí.

Nevadí jim riziko, že lidé v nové firmě zůstanou?

Riziko tam je vždy, ale řekl bych, že zde platí vzájemná slušnost. Nesnažíme se nikomu zaměstnance přetahovat. Když už nám vyjde vstříc a můžeme si je takto zapůjčit, neděláme nic proti původnímu zaměstnavateli.

Jste předsedou krajské hospodářské komory a stal jste se i viceprezidentem Hospodářské komory ČR, je to pro vás výzva?

Pro mě je obrovsky obohacující, že se stýkám se spoustou lidí, jezdím na návštěvy do různých firem a mohu se podívat, jak to dělají jinde, co dělají lépe, nebo jak jim mohu pomoci já. Třeba se zkušenostmi na zahraničních trzích.

Po zvolení viceprezidentem komory jste prohlásil, že chcete jednat s vládou o podpoře po skončení koronavirových balíčků. Co by se podle vás mělo dál dít?

Zastávám názor, že dotovat jen mzdy, aby nebylo potřeba propouštět lidi, není správná cesta. Správná cesta je investovat. Už Karel IV. nechal postavit hladovou zeď. Stát by měl hodně investovat a dávat českým lidem práci. Tím pádem budou moci platit daně a utrácet. Tuto cestu je potřeba podporovat a stimulovat investiční apetit firem. Například dotováním úroků, snižováním sazeb nebo zárukami či dotačními programy pro investice. Je to o hodně lepší cesta než platit lidem za to, aby zůstávali doma. To nikam nevede. Když lidé pracují, mají také lepší pocit, že něco vytvářejí.

Zdroj: iDnes, 22. srpna 2020, Tomáš Hejtmánek

Link: iDnes

 

 

Dostávejte pravidelné informace o akčních nabídkách a nových výrobcích:

Mapa stránek | Podmínky užití

© 1991 - 2020 PROMA REHA, s. r. o. Všechna práva vyhrazena Tvorba webových stránek